Odporúčania prezidenta kongresu
Milí priatelia, čo nevidieť sa v Bratislave začne 10. česko–slovenský ORL kongres. Pokiaľ plánujete v Bratislave či okolí zostať o niekoľko dní, alebo len hodín dlhšie, či už pred alebo po kongrese, prosím prijmite odo mňa niekoľko tipov na trávenie času alebo na zaujímavé aktivity.
Na stránke visitbratislava.sk je samozrejme možné nájsť si program podľa individuálnej chuti.
Zaujímavé miesta modernej architektúry v Bratislave
Most SNP s kaviarňou Bystrica (dnes reštaurácia UFO) je ikonickým mostom bez jediného piliera umiestneného v rieke. Svojou asymetrickou konštrukciou nadchýna už od svojho otvorenia v roku 1972. V každom prípade pri jeho stavbe bola asanovaná časť Starého mesta Bratislavy spolu s neologickou židovskou synagógou, čím stratila pre túto časť mesta typický génius loci.
Obrátená pyramída Slovenského rozhlasu je budova, ktorú by v súčasnosti asi už nikto z viacerých dôvodov nepostavil. Akokoľvek, ideovo vznikla v uvoľnených 60. rokoch 20. storočia (dostavaná v 80. rokoch) a vo svojom vnútri obsahuje ďalšiu, vnútornú pyramídu, v ktorej sú umiestnené (a tým zvukovo dokonale izolované) vysielacie a nahrávacie štúdiá, spolu s koncertnými sálami.
Premostenie národnej galérie a múzeum moderného umenia Danubiana spomíname nižšie.
Kultúra
Slovenská národná galéria vo Vodných kasárňach s unikátnou a kontroverznou dostavbou premostenia je kompletne zrekonštruovaná a otvorená po 21 rokoch s množstvom trvalých či dočasných výstav. www.sng.sk
Danubiana Meulensteen Art Museum na Dunajskom polostrove patrí svojou polohou k jedným z najpozoruhodnejších múzeí moderného umenia v Európe. Viac o aktuálnych výstavách na www.danubiana.sk
Galéria Nedbalka v centre Bratislavy, len niekoľko stoviek metrov od kongresového hotela, sprístupňuje slovenské moderné umenie formou stálych expozícií či aktuálnych výstav v budove, ktorá môže vnútornou dispozíciou pripomínať budovu Guggenheimovho múzea v New Yorku. www.nedbalka.sk
Turistika v Malých Karpatoch
Masív Malých Karpát je vrastený do Bratislavy, na jeho južnom brale sa týči Bratislavský hrad a kúsok ďalej na západ na sútoku Moravy a Dunaja zrúcanina hradu Devín. Obľúbeným miestom na prechádzky je Železná studnička, kde sa dá zaparkovať (pozor, v sobotu ráno sa parkovisko skoro zaplní) a stráviť poldeň či deň na obľúbenom výletnom mieste Bratislavčanov. Pokiaľ by ste chceli ísť na miesto, kde je o niečo menej ľudí, je možné vybrať si z hustej siete veľmi dobre značených turistických ciest (napr. v aplikácii mapy.cz). Blízko Bratislavy je hrdý hrad Červený kameň, prípadne zrúcaniny hradov Pajštún, či Ostrý kameň. Viacero rozhľadní, v samotnej Bratislave je na Devínskej kobyle rozhľadňa s výhľadom na mesto, Záhorie a na Moravské pole v Rakúsku, kúsok severnejšie sú napríklad rozhľadne na Veľkej homoli či vrchu Vápenná.
Cykloturistika
Tí čo si chcú priniesť bicykel si môžu vybrať z desiatok kilometrov cyklotrás bez prítomnosti automobilovej dopravy.
Horská cyklistika je možná po pohodlných asfaltových cestách alebo po nespevnených cestách východiskom zo Železnej studničky napríklad na Biely kríž a odtiaľ po hrebeni ďalej alebo na jednu alebo druhú stranu Malých Karpát. Tu je možné využiť infraštruktúru bufetov a občerstvovacích zariadení, kde dobre padne zaslúžené jedlo, vychladený pohár piva či kofoly alebo teplý čaj a napríklad na Bielom kríži senzačná belgická horúca čokoláda.
Pre cestných cyklistov možno odporučiť Európsku cyklomagistrálu Eurovelo 6, na ktorú sa dá nastúpiť v Bratislave na ľavom brehu Dunaja a vedie pod Bratislavou niekoľko desiatok kilometrov po ľavobrežnom telese vodného diela Gabčíkovo. Asi v strede vodného diela je možné kompou Vojka- Kyselica prejsť na druhú stranu rieky (prípadne najesť sa v čárde pod hrádzou) a po pravom brehu sa vrátiť naspäť do mesta. Dlhší okruh sa dá spraviť pri využití prechodu Dunaja cez elektráreň prehradzujúcu rieku na vodnom stupni Gabčíkovo.
Inline korčule
Vyššie opísané rovinaté cyklocesty pri Dunaju sú samozrejme využívané aj inline korčuliarmi. Napríklad cesty v mestskej časti Petržalka sú v exponovaných obdobiach roka často až preplnené. Tipom, ktorý by som vám chcel sprostredkovať je odvezenie sa do mesta Šamorín, miestnej časti Čilistov so zaparkovaním za hotelom Kormorán. Asi po 100 metroch sa dá nastúpiť na dunajskú cyklotrasu, kde je až po vodné dielo Gabčíkovo úžasný hladký asfalt, minimum ľudí a dá sa vychutnať západ slnka nad Dunajom pri pozorovaní vodného vtáctva či veľkých výletných lodí. Pozor však na rozvrhnutie si síl! Vietor väčšinou fúka smerom po toku rieky, preto si návrat naspäť vyžaduje oveľa viac energie ako aj času, ako cesta dolu prúdom.
Vinobranie
Ide o tradičný festival vína, jedla a zábavy, ktorý organizujú malokarpatské mestské časti Bratislavy, malokarpatské obce alebo mestečká v priebehu mesiaca september. Na kongresový víkend sa tento rok bude konať vinobranie v meste Pezinok. Čiže ak sa chcete najesť, napiť burčiaku a vína či zabaviť na Pezinskom vinobraní, toto sa koná 20.–22. 9. 2024.
Termálne kúpaliská
V blízkom okolí Bratislavy sa nachádza viacero termálnych kúpalísk alebo vodných parkov. Za všetky možno menovať napríklad Senec, Dunajskú Stredu, Veľký Meder, maďarský Mosonmagyarovár alebo 36 stupňový Termálpark v Topoľníkoch. Vodný park sa taktiež nachádza v mieste konania 9. česko-slovenského ORL kongresu v X-bionic v Šamoríne.
Zastávka cestou z/do Českej republiky
Pre návštevníkov spoza rieky Moravy je zo slovenskej diaľnice D2 možné odbočiť v Kútoch a prezrieť si významné slovenské pútnické miesto – baziliku Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.
Za obcou Kopčany je zasa jedna z najstarších stojacich stavieb na území Slovenska – kostol svätej Margity Antiochijskej z 9.–10. storočia, v blízkosti veľkomoravského sídla Mikulčice–Valy.
O kúsok ďalej je slobodné kráľovské mesto Skalica so zachovaným centrom mesta, zastávkou Baťovho kanála, vinohradmi plnými červenej frankovky, či unikátnym, na dreve pečeným Skalickým trdelníkom.
Návšteva Viedne
Opakovane zvolené ako najlepšie svetové mesto na život sa nachádza len 45 minút autom od centra Bratislavy a asi hodinu autobusom, ktorý chodí prakticky stále. Zaujímavejšie sa dá dostať do centra Viedne po Dunaji linkovým katamaranom Twin City Liner. Viedeň samozrejme ponúkne niečo pre každého – od gastronómie (Wiener Schnitzel či Tafelspitz), cez kultúru (Opera, koncerty), pandy v ZOO Schonbrunn, či len nasatie atmosféry tohto cisárskeho veľkomesta.
Vážení priatelia, vitajte v Bratislave, užite si odborný program a čas okolo neho. Tešíme sa na vás.
Za organizátorov
Miroslav Tedla
prezident 10. česko–slovenského ORL kongresu