prejsť na úvodnú stránku

O Bratislave

Bratislava sa nachádza v strede Európy, na juhozápade Slovenska. Okraj mesta tvoria hranice Slovenska s Maďarskom na juhu a Rakúskom na západe, čím sa stáva jediným hlavným mestom na svete obklopeným dvoma susednými krajinami.

Bratislava leží na brehoch Dunaja, druhej najdlhšej rieky v Európe. Stredná časť dunajskej kotliny začína na Devínskej bráne na západe Bratislavy. Mesto je súčasťou Bratislavského kraja, jedného z ôsmich do ktorých je Slovensko rozdelené. Mesto zaberá celkovú plochu 367,58 štvorcových kilometrov.

Po rímskych a gréckych dejinách známe ako Istropolis, pre Nemcov ako Pressburg, pre Maďarov ako Pozsony, pre Slovákov ako Prešporok, a po krátky čas ako Wilson City po rozdelení Rakúsko-Uhorskej monarchie, Bratislava dostala svoje súčasné meno až v roku 1919. Mesto však má dlhú a hrdú históriu, ktorá siaha až do keltskej kultúry (asi 200 pred Kr.). Bratislava je jedným z vrcholov tzv. „zlatého stredoeurópskeho trojuholníka“ (ostatné dva sú Viedeň a Budapešť), jedného z najnádejnejších regiónov v Európe. Po stáročia bola križovatkou dvoch dôležitých historických obchodných ciest – Dunaja a Jantárovej cesty.

Bratislava bola 247 rokov hlavným mestom Uhorského kráľovstva (1536–1783) a 267 rokov aj korunovačným mestom. Celkovo sa v meste korunovalo 11 kráľov a kráľovien, a 8 ich manželov v katedrále sv. Martina v rokoch 1563 až 1830, vrátane Márie Terézie Rakúskej.

V samotnom meste je možné veľa vidieť a zažiť. Nádherné paláce rakúsko-uhorských šľachtických rodín, ktoré postavili paláce, zdobia mesto, a mnohé z nich sú teraz otvorené verejnosti ako múzeá a galérie. Bývalé sídlo vládcov, dnes symbol Bratislavy a sídlo Múzea histórie – Bratislavský hrad – je postavený na opevnení Keltov, Rimanov a Slovanov. Hrad bol viackrát zničený a nedávno prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Z jeho 47-metrovej vysokej Korunnej veže a opevnení je skvelý výhľad na stredoveké staré mesto a údolie Dunaja.

Bratislava bola kedysi jedným z najdôležitejších centier židovského učenia v Európe. Jedinečný pamätník svojmu najslávnejšiemu rabínovi, Chatam Soferovi, a Múzeum židovskej kultúry oslavujú toto dedičstvo. Pamätník je často navštevovaný ortodoxnými pútnikmi z celého sveta.

picture by SebastianMies (pixabay.com)

Na druhej strane rieky, nezameniteľné rady panelových domov s jedinečným mostom SNP v popredí predstavujú architektúru komunistických čias. Samotné „UFO“ obsahuje rovnomennú reštauráciu s barom a vyhliadkovou plošinou 95 m nad riekou Dunaj s úžasným výhľadom na mesto a pohľad až do vzdialenosti 100 km. Rieka je, samozrejme, jedným z hlavných aktív mesta. Pešie mosty Nový most a Starý most sú dobrými miestami na sledovanie riečnej dopravy.

Niet divu, že slovenská metropola má niektoré z najlepších reštaurácií v krajine, od jednoduchých tradičných jedální po náročné stravovacie zariadenia a pestrú ponuku od slovenskej po medzinárodnú kuchyňu. Čerstvé, svieže ružové a biele vína zo Slovenska získali mnohé ocenenia v medzinárodných súťažiach. Pohľad na pestrú históriu slovenských vín pomôže zvedavému degustátorovi oceniť ich cestu k sláve.

Chcete sa dozvedieť viac o Bratislave a navštíviť tie najzaujímavejšie miesta? Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Stiahnite si mapu alebo informačnú brožúru tu:

1. Mapa

2. Sprievodca mestom

3. Múzea a galérie

4. Gatronómia

TECHNICKÝ SEKRETARIÁT KONGRESU
GUARANT International spol. s r.o.
Českomoravská 19, 190 00  Praha 9
Telefón: +420 284 001 444
E-mail: orl2024@guarant.sk | Web: www.guarant.sk


© 2023–2024 GUARANT International spol. s r. o.